Co jest przyczyną zaparowywania okien?
Parowanie okien często postrzegane jest jako wada konstrukcyjna okien, ale nie zawsze jest to prawdą. Jakie jeszcze są powody zaparowywania okien?
Zaparowane okna przede wszystkim są rezultatem skraplania się pary wodnej na skutek za wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu lub dużej różnicy temperatur panujących w domu i na zewnątrz. To właśnie dlatego okna najczęściej parują zimą. Okna mogą zaparować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, a problem konstrukcyjny pojawia się, gdy oka parują pomiędzy szybami.
Parowanie szyb od strony wewnętrznej
Zaparowane okna wewnątrz pomieszczenia są skutkiem za dużej wilgotności powietrza, na przykład po kąpieli, podczas gotowania lub suszenia prania wewnątrz pomieszczeń. Okna w niedługim czasie powinny same się osuszyć. Problem może sygnalizować długie utrzymywanie się pary. W takim wypadku należy skontrolować wydajność systemu wentylacji, zwłaszcza w łazience. Warto pamiętać o sprawnym i czystym okapie lub wyciągu i korzystaniu z niego podczas długiego gotowania. Szybkimi rozwiązaniami problemu zaparowanych wewnętrznych okien podczas sprawnej pracy wentylacji są nawiewniki i wietrzenie pomieszczeń.
Jedynym rozwiązaniem pozbycia się nadmiaru wilgoci, gdy okna są zamontowane prawidłowo, jest zwiększenie przepuszczalności i wydajności systemu wentylacji. Jest to ważne także ze względów zdrowotnych.
Parowanie szyb od strony zewnętrznej
Okna parują na zewnątrz najczęściej wiosną i jesienią, gdy temperatura znacznie spada podczas nocy. Na takie zaparowanie wpływ ma także położenie okien od strony północnej i brak ruchu powietrza spowodowany gęstą roślinnością. Jest to sytuacja analogiczna do powstawania porannej rosy i nie jest powodem do niepokoju, ponieważ to naturalny proces fizyczny.
Parowanie między szybami
Para między szybami jest poważnym problemem i oznacza rozszczelnienie pakietu. W takim wypadku okno należy wymienić, ponieważ nie spełnia już swoich podstawowych funkcji, czyli nie zapewnia termoizolacji. W ten sposób zaparowane okno nie jest przejrzyste i pojawiają się zacieki, których nie sposób usunąć.
Niewielkie i krótkotrwałe zaparowanie okien nie jest więc w żaden sposób szkodliwe, o ile posiadamy sprawną wentylację i nierozszczelnione okna.