Jak dobrze dobrać rolety zewnętrzne?
Szczelne i estetyczne okna są elementem każdego budynku, zapewniającym swobodny dostęp światła słonecznego i umożliwiającym wietrzenie pomieszczeń. W wielu przypadkach wymagają jednak uzupełnienia dodatkowymi akcesoriami, które będą mogły poprawić ich funkcjonalność. Znakomitym sposobem podniesienia użyteczności domów mieszkalnych i obiektów użytkowych będą prawidłowo dobrane rolety zewnętrzne. Przekonajmy się, co można dzięki nim zyskać i sprawdźmy, spośród jakich rodzajów możemy wybierać.
Co daje stosowanie rolet zewnętrznych?
Podstawowym zadaniem rolet zewnętrznych jest zmniejszenie ilości promieni słonecznych, które przez okna dostają się do poszczególnych pomieszczeń. Regulacja nasłonecznienia jest możliwa dzięki podnoszeniu lub opuszczaniu rolet w zależności od potrzeb, pozwalając na ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza, co będzie ważne zwłaszcza w przypadku okien znajdujących się od południa. Rolety to także dodatkowe zabezpieczenie okien. Ich opuszczenie zapobiega uszkodzeniu szyb, przecięciu ram albo ościeżnicy oraz utrudnia dokonanie włamania, ponieważ metalowe lamelki ściśle do siebie przylegają, a ze względu na to, że ich końce są osadzone w wyprofilowanych listwach, nie ma możliwości odchylenia ich od pionu. Montaż rolet oznacza także redukcję hałasu docierającego do pomieszczeń, co będzie użyteczne, jeśli budynek stoi w pobliżu ruchliwych dróg.
Jakie są rodzaje rolet zewnętrznych?
Rolety zewnętrzne występują w wersjach przeznaczonych do montażu podtynkowego lub natynkowego. W pierwszym przypadku rolety mogą być umieszczone w warstwie materiału dociepleniowego albo jako tzw. rolety nadstawne wbudowane w otwór okienny. Rolety natynkowe są natomiast instalowane od zewnątrz – ich kaseta znajduje się nad górną krawędzią otworu, a prowadnice po jego obu stronach. Rolety natynkowe są wprawdzie widoczne, jednak można je zamontować bez ingerencji w strukturę murów. Ich elementy w żaden sposób nie zaburzają korzystania z okien, a wygląd może być dopasowany do elewacji zarówno jeśli chodzi o kształt kasety, jak i jej kolor.